Haváijagiella

Wikipedia
Njuike: navigašuvdna, oza
Haváijagiella
‘Ōlelo Hawai‘i
Geavaheapmi
Guovlu Flag of Hawaii.svg Haváijasullot
Hupmiid mearri 1 000 – 20 000
Sadji ii čuođi stuorámusa joavkkus
Alfabehta láhten
Virggálaš stáhtus
Virggálaš giella Flag of Hawaii.svg Haváijasullot
Giellakodat
ISO 639-1 haw
ISO 639-2 haw

Haváijagiella (haváijagillii ʻŌlelo Hawaiʻi) lea polynesialaš, austronesialaš giellagoddái gullevaš giella, mii hállojuvvo Haváijasulluin.

Guovlu[rievdat | edit source]

Haváijagiella lea Haváija álgoálbmoga álgoálgosaš giella, muhto dán áigge dušše hui unna oasáš (0,1–1 %) Haváija ássiin hállet haváijagiela. Hálliid lohkun lea árvvoštallojuvvon 1 000 – 20 000, muhto beaivválaš váldogiellan dat geavahuvvo dušše Niʻihau sullos.

Alfabehta[rievdat | edit source]

Havaijagielas leat viehka unnán jietnadagat dahjege fonemat: earenoamážit konsonánttat – viđa oanehis ja viđa guhkes vokála /u, i, o, e, a, uː, iː, oː, eː, aː/ lassin – leat dušše gávcci: /p, k ~ t, ʔ, h, m, n, l, w ~ v/. Glottálaklusiilla /ʔ/ bustávva lea ʻokina-nammasaš ʻ.

A a E e I i O o U u H h K k L l
M m N n P p W w ʻ

Giellaoahppa[rievdat | edit source]

Pronomenat[rievdat | edit source]

Persovdnapronomenat[rievdat | edit source]

Persovdnapronomenat leat 11, dasgo ovttaid-, guvttiid- ja máŋggaidlogu lassin lea maid erohus vuosttaš persovnna inklusiiva ja eksklusiiva pronomeniid gaskkas: au 'mun', kāua 'moai duinna', māua 'moai suinna', kākou 'mii du haga' ja mākou 'mii duinna'.

Persovdnapronomenat
Ovttaidlohku Guvttiidlohku Máŋggaidlohku
1. 2. 3. 1. inkl. 1. ekl. 2. 3. 1. inkl. 1. ekl. 2. 3.
Kásus Nominatiiva au ʻoe ia kāua māua ʻolua lāua kākou mākou ʻoukou lākou
Genitiiva a-hápmi kaʻu kāu kāna kā kāua kā māua kā ʻolua kā lāua kā kākou kā mākou kā ʻoukou kā lākou
o-hápmi koʻu kou kōna kō kāua kō māua kō ʻolua kō lāua kō kākou kō mākou kō ʻoukou kō lākou
affectionate kuʻu Dušše 1. ja 2. ovttaidlogus.
Akkusatiiva,
Datiiva
iaʻu iā ʻoe iā ia iā kāua iā māua iā ʻolua iā lāua iā kākou iā mākou iā ʻoukou iā lākou

Syntáksa[rievdat | edit source]

Morfosyntávssa olis haváijagiella lea analyhtalaš VSO-giella.

Haváijagiel loatnasánit eará gielain[rievdat | edit source]

Dovdoseamos álbmogiidgaskasaš haváijagiel loatnasánit leat ukulele, tabu ja wiki, mii mearkkaša haváijagielas 'johtil'.

Geahča maid[rievdat | edit source]

Wikipedia
Haváijagiel Wikipedia, friddja diehtosátnegirji